514 259 070 woodstrong@wp.pl

Jak skutecznie dbać o parkiet?

Parkiet drewniany w domu lub mieszkaniu to jeden z tradycyjnych i najlepszych materiałów używanych do układania podłóg. Odpowiednia pielęgnacja i różne zabiegi mogą przedłużyć jego życie nawet o kilkanaście lat.

Jak zabezpieczyć parkiet przed rysowaniem?

Większość podłóg z drewna jest dość rwała i odporna na zarysowania. Ważnym elementem dbałości o taką podłogę jest ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jedną z najważniejszych rzeczy jest natychmiastowe usunięcie mokrych plam i nadmiaru wody z parkietu. Zalanie górnych warstw pakietu może spowodować jego uszkodzenia i osłabienie ochrony. Nie bez przyczyny powinniśmy pamiętać o tym, że każda drewniana podłoga jest podatna na zarysowania powstałe na skutek przesuwania mebli czy działania piasku lub żwiru wnoszonego z zewnątrz. Jeżeli chcemy uniknąć częstego szlifowania i cyklinowania to warto pamiętać o tym, w jaki sposób uniknąć uszkodzeń mechanicznych. Co jednak, jeżeli nasza podłoga nie przetrwała próby czasu i wystąpiły na niej liczne zarysowania i uszkodzenia?

Jak odnowić parkiet?

Cyklinowanie to jeden ze sposobów na to by znów cieszyć się idealnym parkietem w naszym domu. Zabieg ten powinniśmy zlecić profesjonalnej firmie, która wykona go profesjonalnie, dbając przy tym o każdy detal. Solidne drewniane podłogi można szlifować i cyklinować nawet 5-10 razy. Warto wykonywać tą czynność co kilka-kilkanaście lat, by cieszyć się z dobrym wyglądem podłogi. Podczas wykonywania tego zabiegu warto również doradzić się ekspertów i podpytać o środki do pielęgnacji podłogi. Pierwszym krokiem jaki warto wykonać tuż po cyklinowaniu, to zakup odpowiednich produktów czyszczących do danego rodzaju parkietu. Sprawdźmy na opakowaniu producentów, czy wybrany przez nas wosk, olej do parkietu lub inny środek będzie dla nas odpowiedni. Jeżeli sami nie mamy doświadczenia i odpowiedniej wiedzy, to firma, która wykona cyklinowanie powinna nam pomóc. Pamiętajmy, że cyklinowanie to zabieg, który całkowicie zdziera jedną z warstw drewnianej podłogi i nanosi na nią lakier. Nie można wykonywać go w nieskończoność, dlatego najważniejszym aspektem powinno być dla nas dbanie o drewnianą podłogę już po jego wykonaniu.