514 259 070 woodstrong@wp.pl

Cyklinowanie drewnianych podłóg – kiedy warto wykonać?

Posiadacz parkietu drewnianego chce utrzymać podłogę w idealnym stanie przez kilka czy kilkanaście lat. Podłogi drewniane z natury są dość twarde i odporne jednak zdarza się że wysttąpią na nich drobne zarysowania czy dziury spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi. Doskonale wiedzą o tym rodzice, małych dzieci czy posiadacze domowych zwierząt. Jak więc odnowić drewnianą podłogę i nadać jej całkowicie odświeżony wygląd?

Jak odnowić uszkodzony parkiet?

Drobne zarysowania i uszkodzenia mechaniczne mogą się pojawić na naszym parkiecie już w pierwszych latach użytkowania. Większość drewnianych podłóg ma dość grubą warstwę, więc cyklinowanie parkietu można wykonywać od 5 do 10 razy w ciągu całej żywotności podłogi. Zabieg ten polega na szlifowaniu górnej warstwy do poziomu pozbawionego lakieru, odkurzeniu całości z powstałego kurzu i pyłu oraz naniesieniu nowej warstwy lakieru zabezpieczającego i koloryzującego drewno. Wielu posiadaczy parkietu decyduje się powierzyć tą pracę wyspecjalizowanej firmie i jest to jedyna właściwa droga. Pamiętajmy, że wykonanie cyklinowania wymaga odpowiednich narzędzi, wiedzy oraz doświadczenia. Profesjonalnie wykonany zabieg może pomóc chronić nasz parkiet przez kolejne kilka lub kilkanaście lat. Warto więc zrobić wszystko, by naszą podłogą zajęli się prawdziwi profesjonaliści.

Jak dbać o parkiet po cyklinowaniu?

Już po wykonaniu cyklinowania powinniśmy zadbać o to by nasz parkiet przez długi czas zachowywał naturalny i piękny wygląd. By tego dokonać powinniśmy doradzić się firmy wykonującej cyklinowanie na temat odpowiednich środków do pielęgnacji. Kupując wosk, olej do parkietów lub inne środki powinniśmy sprawdzić czy będzie to produkt odpowiedni do naszego rodzaju podłogi. Pamiętajmy również, że pierwszym krokiem do odpowiedniej dbałości o naszą drewnianą podłogę jest jej zabezpieczenie przed mechanicznymi uszkodzeniami. Warto zakupić gumowe osłony na nogi naszych mebli, zadbać o odpowiednią pielęgnację pazurów naszych domowych zwierząt. Cyklinowanie to zabieg, który można wykonać kilka razy w ciągu życia naszego parkietu. Zadbajmy więc o to byśmy nie musieli powtarzać go zbyt często.